Our School

Our Staff

Leadership

Mr Richard Morrison
Headmaster
Mr Tony Dosen
Deputy Headmaster
Mr Mark Douglas
Head of Junior School
Mr John Chalvatzis
Dean of Students
Ms Susan Shaw
Dean of Teaching and Learning
Mr Ben Gates
Deputy Head of Junior

Junior School

Ms Harlie Thompson
Junior School Curriculum Coordinator
Miss Tori Amos
Junior School - Teacher Aide
Mrs Karen Carseldine
Junior School Teacher
Mrs Shelley Ede
Junior School Teacher
Miss Emma Forsyth
Junior School Teacher
Ms Jodie Fyfe
Junior School Teacher
Mrs Anne-Marie Grainger
Secondary Teacher Aide - Learning Support
Mrs Natalia Grieves
Junior School Teacher
Ms Courtney Jones
Junior School Teacher
Mr Nikolas Klimowsow
Junior School Teacher
Mr Nigel Ladd
Junior School - Teacher Aide
Mrs Margaret Lennie
Secondary Teacher Aide
Mrs Helen Liu
Junior School Teacher
Mr Paul Moloney
Junior School Teacher
Ms Anna Morse
Junior School - Teacher Aide
Ms Jo-Anne Pitt
Junior School - Teacher Aide
Mr Greg Simmonds
Junior School Teacher
Mrs Cally Slider
Junior School Teacher
Miss Alicia Starmer
Junior School Teacher
Mrs Julie Stewart
Junior School - Library Assistant
Miss Emma Stuart
Junior School Teacher
Ms Rebecca White
Junior School - Teacher Aide

Secondary School

Mr Michael Abbott
Secondary Teacher - Health and Physical Education
Mr John Acutt
Head of Department - English
Ms Veronica Bannan
Secondary Teacher - Science
Mr Darren Brown
Secondary Teacher - Science/Agriculture/Horticulture
Mr Stephen Butterfield
Head of Department - Industrial Tech and Design
Mrs Sally Chalvatzis
Secondary Teacher - Maths/Science
Mr Rob Charles
Head of Year 10/Careers Counsellor
Mrs Maggie Chay
Secondary Teacher - Economics/Accounting
Mr Luke Cocco
Secondary Teacher - HPE/Science
Mrs Lyn Dance
Secondary Teacher - Physics/Maths
Mrs Fran Davey
Secondary Teacher - Maths
Mr Padear Deviney
Secondary Teacher - Business/HPE
Mr Brett Dionysius
Secondary Teacher - English
Mr Michael Dixon
Secondary Teacher - History/Legal Studies
Mr Stewart Drinkeld
Acting Head of Department - HPE/Junior School Sports Master
Mrs Marie Dwyer
Secondary School - Teacher Aide
Mr Trevor Elliott
Secondary Teacher - Information Technology
Mr Mark Fancourt
Head of Year 7
Mrs Julie Folan
Secondary Teacher - Learning Support
Mr Adam French
Secondary Teacher - Maths/Science
Mr Ian Gabb
Secondary Teacher Aide - Industrial Tech and Design
Mr Malcolm Head
Secondary Teacher - Maths
Mr Darren Hines
Secondary Teacher - Maths/Science
Mrs Angela Isaacs
Secondary Teacher Aide - Art
Mr Matthew Johansen
Secondary Teacher - Humanities/English
Miss Rosie Jumelet
Secondary Teacher - English/Drama
Mr David King
Secondary Teacher - Earth Science
Mrs Alison Krause
Secondary Teacher - Learning Support
Mr Ken Lightbody
Secondary Teacher - Industrial Tech and Design
Mr Nigel Lucas
Head of Year 12
Mr Alex McArdle
Head of Year 9
Ms Jodie Milne
Secondary Teacher in Charge - Learning Support
Mr Michael Murray
Head of Department - Health and Physical Education
Mr Ryan O'Sullivan
Secondary Teacher - Maths/Science
Mrs Kate Pitty
Head of Department - Humanities
Mr David Price
Secondary Teacher - German
Mr Tim Ragdale
Secondary Teacher - Industrial Tech and Design
Mr Len Reidlinger
Secondary Teacher - English/Humanities
Mrs Leah Rossi
Secondary Teacher Aide
Mr Robert Slider
Head of Department - Science
Mr Michael Stjepcevic
Head of Year 11
Mr James Strathdee
Secondary Teacher - English/History
Mr Gregory Taylor
Secondary Teacher - Japanese
Mrs Ann-Marie Turner
Head of Department - Maths
Mr Andrew Walsh
Secondary Teacher - Health and Physical Education
Mr Stewart Wells
Secondary Teacher - Humanities/English
Mr Michael Wellings
Head of Year 8

Boarding

Mr John Beaumont
Director of Boarding
Mr Andrew Joyce
Head of Towers
Mr Jackson Weir-White
Indigenous Support Officer

Counselling

Dr Mark Taylor
Guidance Counsellor

The Arts

Mrs Annette Joyce
Director of Performance/HOD - The Arts
Mr Craig Amos
Secondary Teacher - Art/English
Mrs Beth Barrett
Secondary Teacher - Art
Ms Barbara Bartz
Junior School Teacher - Art
Mr Ian Feltham
Instrumental Music Coordinator
Mr Laurence Keating
Music Tutor
Mr Braxton Neate
Music Tutor
Mr Adrian Roll
Music Tutor
Mrs Robyn Tank
Junior School Teacher - Music
Mr Leon Wensley
Secondary Teacher - Music

Before and After School Care

Mrs Sue Corke
Director of BASC
Mr Nicholas Ede
BASC Assistant
Mrs Debra Downes
BASC Assistant

Sports and Activities

Mr Nigel Greive
Director of Sport and Activities
Mr Andrew Catton
Sports and Extra Curricular Coordinator
Mrs Jessica Pfeffer
Sports Administrator

Administration

Mrs Virginia Hall-Smith
Student Services Officer
Mrs Michelle Hawck
Receptionist
Ms Rebecca Hedges
School Nurse
Mrs Kym Horsey
Receptionist
Mrs Emily Lee
Finance Manager
Mrs Hazel McLean
Human Resources Manager
Mrs Nicola Oakley
Data Management Coordinator
Miss Sindy Perrem
Secretary to Junior School
Ms Anna-Maria Seeto
Accounts Manager
Mrs Narelle Spithill
Finance Officer
Mrs Vanessa Stein
Campus Administrator
Mrs Wendy Townsley
School Fees Officer
Mrs Tracey Twigg
PA to the Headmaster

Marketing and Community

Mrs Erin Sorrensen
Director of Marketing and Community
Mrs Larissa Cross
Partnerships Admissions Manager
Mr Dave Rosenthal
Community Development Manager
Miss Maree Skinner
Marketing and Communications Assistant

Information Communication Technology Services

Mr Jason Wan
Information Communication Technology Services - Manager
Mr Finnigan McEwan-Watson
Information Communication Technology Services - Support Officer

Property Services

Mr Scott Davis
Facilities Manager
Mr Dennis McCourt
Grounds/Maintenance Team Leader